Burun Kanaması (Epistaktis)

Burun kanaması hekimlerin oldukça sık rastladığı acil durumlardan birisidir ve çoğunlukla can sıkıcıdır. Ancak bazen korkutucu ve yaşamı tehdit edici boyuttadır. Birçok nedenden dolayı burnumuz kanayabilir. Bunlar soğuk algınlığı ve alerjiler, buruna gelen darbeler, kurak havalar, nemin az olması, burnu sert bir cisimle karıştırmak gibi burun dış ve içini ilgilendiren,tahriş ve darbelerdir. Genel nedenlere bağlı olarak yüksek tansiyon , kalp ve akciğer hastalıklarında, sirozda, kan ve damar hastalıklarında (lösemi, hemofili, trombositopeni), vitamin eksikliğinde (C ve K vitaminleri), bazı ateşli hastalıklarda (Kızıl, kızamık, difteri, tifo v.b.) da burun kanaması olabilir.
Burun kanamaları burun ön deliklerinden ve genizden olmak üzere iki şekilde karşımıza çıkar.
Ön kanama: Burun ön kısmından, burun deliklerinden gelen kanamalardır. Ayakta duran yada oturan kişide burun deliğinden akan kanama şeklinde kendini gösterir. Burun kanamaları çocuklarda genellikle ön kanama tipinde olmaktadır. Kuru hava veya kış aylarında görülen kabuklanmalar kanama sebebidir. Bundan korunmak için nemlendirici bir kremi burun orta bölmesine parmak ucu ile sürmek faydalı olacaktır. Bu amaçla vazelin kullanılabilir. Burun kanaması sık tekrarlıyorsa doktorunuza görünmenin faydası vardır.
Arka kanama: Burun arkasından olan kanamadır. Kanama genize doğrudur. Otururken veya ayakta dururken bile kanama boğaza doğru olur. Hasta sırt üstü yattığında ön kanama bile olsa her iki yönde kanama olabilecektir. Arka burun kanamalarının tanınması oldukça önemlidir. Bu kanama tipi bir uzmanın takibini gerektirmektedir. Arka kanamalar çoğunlukla yaşlı kişilerde görülür. Bu hasta grubu genellikle yüksek kan basıncı (tansiyon) olan kişiler yada travma geçirmiş kişilerdir.
BURUN ÖN KANAMALARIN DURDURULMASI
Siz yada çocuğunuzda ön burun kanaması varsa şunları uygulayınız:
Burunun ucundaki yumuşak kısmını başparmağınızla diğer iki parmağınız arasına alınız.
Burunu parmakla sıkıştırılmış olarak yüzünüze doğru bastırın.
Beş dakika böyle bekleyiniz.
Başınızı kalbinizden daha yüksek tutmaya dikkat ediniz. Bu nedenle oturmanız yada başınız daha yukarda uzanmanınız önerilir.
Burun ve yanağınıza buz tatbik ediniz. (Bir plastik torba içine buz doldurarak)
Burun kanaması durduktan sonra şunlara dikkat ediniz:
Sümkürmemeye dikkat ediniz.
Yerden ağır bir şey kaldırmak yada buna benzer zorlayıcı hareketler yapmayınız.
Başınızı mutlaka göğsünüzden daha yukarda tutmaya çalışınız.
Burun kanaması tekrarlamışsa:
Burun içindeki tüm pıhtıları sümkürerek temizleyiniz.
3-4 defa her iki burun deliğine doktorunuz önermiş ise dekonjestan (damarları büzücü) burun spreyi sıkınız.
Tekrar yukarıda tariflendiği  gibi buruna baskı yaparak sıkınız.
Doktorunuzu arayınız.
Doktora başvurmanızı gerektirecek durumlar;
Eğer kanama durmuyorsa veya yeniden kanamaya eğilim gösteriyorsa, kanama nedeniyle yorgunluk ve halsizlik hissediliyorsa, kanamanız burun önüne kanamadan çok boğaz arkasına doğru oluyorsa mutlaka doktora müracaat etmeniz gerekmektedir.
Prof.Dr.Selçuk ONART

Our Facebook Page

https://www.facebook.com/selcuk.onart