Estetik Burun Operasyonu

Burun estetiği ameliyetına talep her kesimden ve her yaşta insanlardan gelmektedir. Bu talebin nedenleri hem estetik kaygılar hem de nefes alma problemleridir. Daha önceleri insanlarda ünlülere benzeme isteği fazlaca olsada günümüzde estetik burun ameliyatı olacaklar doğal burun görünümü oluşumundan yanalar. Yani yüzle uyumlu burun isteği gözlenmektedir. Sonuç olarak başkasına yakışan bir burun diğerine yakışmayabiliyor.
Estetik olarak burun şeklinin kişinin yüz özelliklerine göre planlanması şarttır. Natürel olmalı, yüzünüzün diğer yapıları ile uyumlu olmalıdır. Nefes alamama şikayetleri varsa o da aynı anda çözülmüş olmalıdır. Uzun dönemde burunda çökmeler, eğrilikler olmamalıdır. Başarılı bir ameliyat sonrası şişlikler dağıldıktan sonra burun yüze iyice oturur. Sonuç olarak kişi yeni burun yapısı doğal olduğu için asla yeni halini yadırgamaz kolaylıkla adapte olur.
Burun estetiği ameliyatı için üst yaş sınırı yok. Alt yaş sınırı ise erkek ve kızlarda farklılık gösteriyor. Burada önemli olan yüz gelişiminin tamamlanmış olmasıdır. Buda  kızlarda 14-15 ,erkeklerde 17-18 yaşlarıdır.
Estetik burun ameliyatı sırasındaki riskler ameliyat esnasında burnu şekillendirmek amacıyla burna destek veren bağlar ve kıkırdakların üzerinde çalışma yapılması gereklidir. Gereğinden fazla bağ ve kıkırdak kesilirse veya bu bağlar daha sonra tamir edilmezse burun düşer, çöker veya sıkılmış gibi durur. Bunları önlemek amacıyla kıkırdak çok az miktarda çıkarılmalı veya çıkarılan kıkırdak düzeltilip yerine konmalıdır. Ayrıca destek bağlara zarar verilse bile bunlar tekrar tamir edilmelidir.
Burun estetik ameliyatı açık ve kapalı teknik olarak iki şekilde yapılabilir. Kapalı teknikte bütün kesiler burun içerisinde yapılır. Cerrah görmeden, içeriden çalışarak ameliyatı tamamlar. Açık teknikte ise burun ucunda 3-4 mm’lik bir kesi yapılarak burun ucu açılır. Bu şekilde bütün burun yapılarına ulaşmak mümkün olur. Teknik seçimi operasyonu yapacak cerrahın tercihidir. Ameliyat süresi hastadaki problemlerin büyüklüğüne göre değişiyor olmakla birlikte ortalama 3 ila 4 saati bulmaktadır.
Burun estetiği ameliyatını kim yapmalıdır. Burun estetik ameliyatı yüz estetiği (Fasial Plastik) branşının bir ameliyatıdır. Amerikan Yüz Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Cemiyeti üyelerinin (American Academy of Facial Plastic and Reconstructive Surgery) %60’ını Kulak Burun Boğaz uzmanları oluşturmaktadır. Kulak burun boğaz uzmanı bir baş boyun cerrahıdır. Temel eğitiminde burun cerrahisi olan tek branş KBB uzmanlığıdır. Fasial plastik cerrahi KBB uzmanlığının bir yan dalı olarak bütün dünyada hızla yaygınlaşmaktadır. Fasial plastik cerrahi ile ilgilenen bir KBB uzmanı bu sorunuzu en ideal biçimde çözümleyecektir. Önemli olan hekimin burun cerrahisindeki deneyimidir. Ancak hekiminizi seçme konusunda en doğru kararı yine siz vereceksiniz.
Bu estetik ameliyatın en can alıcı noktalarından birisi şekil bozukluğu yanı sıra eşlik eden burun tıkanıklığı şikayetinin giderilmesidir. Estetik burun ameliyatı için başvuran hastaların önemli bir bölümünde sadece şekil bozukluğu değil burun içerisinde de çeşitli problemler görülüyor. Bunların başlıcası burnun orta hattını oluşturan kıkırdak ve kemik yapılardaki “deviasyon” denilen eğriliklerdir. Bu yüzden estetik burun ameliyatı ile birlikte burunda tıkanıklığa sebep olan deviasyon ve burun içi etleri gibi sorunların beraber ele alınması çok önemlidir. Eğer burnunuzda bir eğrilik varsa ve bu estetik ameliyatınız sırasında giderilmez ise ameliyat sonrası hem eğrilik hem de nefes alamama sorununuz devam edecektir. Bu nedenle amaç estetik ve fonksiyonel sorunların birlikte çözülmesidir.

Our Facebook Page

https://www.facebook.com/selcuk.onart