Mesleksel İşitme Kayıpları / Prof.Dr.Selçuk Onart

Aşırı sese maruz kalma, edinsel tip erişkin sinirsel işitme kayıplarının dünyada en yaygın nedenidir. Sesin şiddetine bağlı olarak dakika veya saatlerde düzelen geçici işitme kaybı veya işitme eşiklerinin yükseldiği kalıcı işitme kaybı olabilir. Şiddetli ses iç kulaktaki duyusal hücrelere zarar verir. Akustik hasar tek bir şiddetli sesede bağlı olabilir. Oluşan geçici işitme kaybı genelde 3.4 v3 6kHz’de görülür kayıp 12 ila 48 saat içinde tam olarak iyileşir. Ama bazen kalıcı işitme kaybıda olabilir.
Gürültünün neden olduğu kalıcı işitme kaybı devamlı aşırı sese maruz kalma ile oluşur. Kayıp 3, 4 veya 6 kHz’de yani yüksek frekanslarda başlar ve kademeli olarak diğer frekanslara yayılır. İşitme frekansları yani 2 kHz tutulduğu zaman kişilerin işitme şikayetleri başlar. Kayıp derecesi sesin şiddeti ve bireyin gürültüye duyarlılığıyla ilişkilidir. Pek çok uzmana göre 85 dB üstü gürültü zarar verici boyuttadır. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte günlük yaşantımızda bulunduğumuz tüm ortamlarda gürültü seviyeleri zaman zaman 100 dB’in üstüne çıkabilmektedir. Bu da biz fark etmeden işitmemize zarar vermektedir.
Gürültünün neden olduğu işitme kayıplarında %50-60 çınlama görülebilir. Şiddetli sese maruz kaldıktan sonrada geçici çınlama gözlenebilir.
Bir çok kimyasal ajan iç kulağa zararlı olabilir. Bu ajanlar ve yüksek ses ile bir araya gelince işitme kaybı daha belirgin olabilir. Örneğin toluen boya sanayinde kullanılan oldukça ototoksik(kulağa zararlı) bir ajandır ve yüksek sesle birleşince işitmede belirgin düşmelere yol açabilir.
İşitme kaybı olan kişilerde yapılan testlerde tek tarafı daha belirgin kayıp gözlenirse bu araştırılmalıdır. Ancak özellikle hikaye sorgulanmalı çünkü omuzdan atışlı silah kullananlar veya kemancılarda bu durum açıklanabilir.
Gürültünün neden olduğu işitme kaybı şifasızdır ancak zamanında alınacak önlemlerle oluşması önlenebilir. Oluştuktan sonra eğer işitme seviyeleri cihaz kullanımını gerektirecek düzeyde ise işitme cihazı uygulanır.

Our Facebook Page

https://www.facebook.com/selcuk.onart