Orta Kulak İltihabı

Orta kulak, kulak zarının arkasında bulunan bir boşluktur. İçindeki basınç sürekli değişerek zarın dışa ortama bakan yüzü ile orta kulak basıncını eşitler. Eğer, bu basınç çok artar yada azalırsa, çeşitli orta kulak sorunları ortaya çıkabilir. Bu durum genellikle orta kulağı boğaza bağlayan östaki tübü olarak adlandırdığımız dar kanalda meydana gelmiş bir sorunla ilişkilidir.
Orta kulağı boğaza bağlayan östaki kanalının iki fonksiyonu vardır. Bu kanal hem orta kulak basıncını kontrol eder, hem de orta kulağın drenajını sağlar. Yutkunduğunuzda bu kanal açılır böylece orta kulak basıncın eşitlenmesi sağlanır. Oysa, küçük çocuklarda bu kanal hem kısadır hem de düzdür, ancak yedi yaşına gelmiş bir çocukta bu kanal fonksiyonlarını erişkinlerde ki gibi tam sağlayacak bir anatomiye kavuşur.
Orta kulak enfeksiyonları kulak zarının arkasında meydana gelir. Bu enfeksiyonlar genellikle virüsler, bakteriler tarafından ouşturulduğu gibi, yakın zamanda geçirilmiş bir soğuk algınlığı veya alerjik bir problemle de ilgili olabilir. Hastaların çoğunda her iki kulak ta etkilenmiştir. Çocuklarda orta kulak anatomik gelişimini tam olarak tamamlamamış olduğundan enfeksiyon daha sıktır.
Beş yaşının altındaki çocuklar,
Erkekler,
Biberonla beslenen bebekler,
Yuvaya giden çocuklarda daha sık görülür.
Orta kulak enfeksiyonları, daha az ergenlik çağı ve erişkinlerde görülür. Orta kulak enfeksiyonları ağrılıdır ve bunun sonucu hastalarda uykusuzluğa yol açarlar.
Kulak zarının esnekliğini azaltıp, işitme kaybına sebep olurlar. Bu ise çocuğun konuşmasının gecikmesine sebep olur.
Kulak ağrısı,
Kulak tıkanması,
Kulak akıntısı veya
İşitme kaybı gibi şikayetler görüldüğünde derhal bir Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi uzmanına gitmeniz önerilir.Böyle bir durumda zamanın çok değerli olduğunu unutmayın.
Eğer çocuğunuzun kulağında bir sorun olduğu düşünülüyorsa her iki kulak zarı da muayene edilmeli gerekli testler yapılmalıdır. Tedavi ile ilgili yaklaşım muayene ve testlerin sonuçları ve çocuğunuzun sağlık geçmişine göre planlanır.
Prof.Dr.Selçuk Onart

Our Facebook Page

https://www.facebook.com/selcuk.onart